Tervetuloa yläsävelseminaariin
Alppilan kirkkoon 25.-26.4.2017
Yläsävellaulu ei ole vain mörisevää kurkkulaulua. Seminaarimme esittelee, miten yläsävelet vaikuttavat kuoron (ja laulajan) vireeseen, miten yläsävelmusiikkia sävelletään, miten yksi henkilö voi laulaa kahta melodiaa samanaikaisesti, sekä muita mielenkiintoisia faktoja ihmisäänestä. Toisin sanoen seminaari sopii laulajille, kuoronjohtajille, säveltäjille, soittajille – siis kaikille muusikoille ja musiikista kiinnostuneille!
Opettajan toimii saksalainen Wolfgang Saus, klassisesti koulutettu laulaja ja äänenkäytön ammattilainen, joka nykyään toimii täysipäiväisesti yläsävellaulujana, -opettajana ja -tutkijana. Wolfgangin työhön voi tutustua hänen nettisivuillaan oberton.org.
Seminaarin järjestää Kirkkomusiikin säveltäjät ry, ja se on kaikille ILMAINEN. Seminaaripäivät ovat klo 9.30-17. On myös mahdollista osallistua vain osaan päivästä, jos ei koko päiväksi paikalle ehdi. Paikkana on Alppilan kirkko (Kotkankatu 2, Helsinki), ja opetuskielenä englanti.
Lisäksi keskiviikkona 26.4. on Kallion kirkossa klo 18 Keskiaikainen hiljainen rukouslaulumessu. Messun laulut pyritään laulamaan tekniikalla, joka suosii yläsävelsointia kirkon tilassa. Messussa avustaa Hilkka-Liisa Vuoren johdolla kaikille avoin esilaulajien ryhmä, Anima mea, joka harjoittelee kirkossa ennen messua klo 17 alkaen. Myös Wolfgang Saus osallistuu messun musiikin toteutukseen.